oyunun ismini yazın

pc oyunları online oyunlar aksiyon macera korku starejii java flas oyunları

29 Mayıs 2009 Cuma

Star Wars Republic Commando - FULL indir - DOWNLOAD

: -
: www.fulloyun.com
: http://rapidshare.com/files/18248792...ck.FO.rar.html
: Sanal Sürücü
: Max Payne
: 7 (200 MB)
: Daemon Tool's İndirmek için Tıklayın.


8c55-9aa0-b502-7286-eu20
20cb-230b-2bb0-73c1-eu20
A9db-3022-05a2-c4c0-eu20
065f-7430-fa28-1072-eu20
7a86-5288-b403-e629-eu20


İşletim Sistemi: Windows 98SE/ME/2000/XP
İşlemci: Pentium III or Athlon 1.0 GHz
RAM: 256MB
Ekran Kartı: 64MB 3D , Shader and Pixel Shader (VS/PS)
Ses Kartı: 100DirectX 9.0c compatible Audio Device
CD-ROM: 8X Speed CD-ROM or DVD-ROM Drive requiredThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x768.


This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x768.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x768.

Star Wars evrenine Elite Trooper gözünden bakmak.

Star Wars denildiği zaman aklınıza ilk olarak ne gelir? Tabii ki Jedilar. Görünüşleri, duruşları ve konuşmalarıyla tam bir karizma sembolü olan bu karakterler aynı zamanda ışın kılıçlarıyla da dövüş konusunda Star Wars evreninin en yüksek rütbeli kahramanlarıdırlar. Star Wars üzerine yapılan oyunları da bir kenara alır toplarsak genelde uzay maceralarını içeren simülasyonlar ve çoğunlukla da Jediların yaşamlarını anlatan ya da Jedi olmak için çaba harcayan kahramanların hikayeleri anlatılır. Fakat durup düşündüğümüz zaman hep kenara atılıp unutulmuş, üstelik evrenin en yüksek taktik becerisine sahip askerleri yani İmparatorluk Komandoları hakkında bugüne değin hiçbir oyuna rastlayamadığımızı görürüz. Garip ve uyduruk konulara sahip FPSlerin gırla gittiği bu piyasada Star Wars evrenini farklı bir gözden yansıtacak bir FPS piyasayı alt üst edebilirdi. LucasArts biz oyuncuların sesini duydu ve Republic Commando oyunu üzerinde çalışmaya başladı.

Geçtiğimiz ay içerisinde ilk oynanabilir demosu ile sevenlerinin karşısına çıkan Republic Commando ekran görüntülerini izlemekten bıkan oyunculara ilaç gibi geldi. Oyun öyle bir maceraya sürükledi ki bizi, tadı damağımızda kaldı ve çıkış tarihini iple çeker olduk. Neyse ki LucasArts bizi fazla bekletmedi ve merakla beklenen oyunlarını kısa sürede piyasaya sürdü.

Elite trooper kaskından dünyaya bakmak

Star Wars: Episode IIi izlemiş olanların, filmin sonlarına doğru gördükleri klon ordusunu ve onların üretiminin nasıl olduğunu bildikleri bir gerçek. Republic Commando oyununa başladığımızda bizde bir klon askeri olduğumuzdan aynı süreçten geçiyor ve kendi gözümüzden tüm gelişimimizi ve eğitimimizi kısaca izliyoruz. Önce vücut gelişimimiz tamamlanıyor. Ardından teknik ve taktiksel bilgiler ve son olarak da silah kullanımını öğrendikten sonra bir daha hiç çıkartmayacağımız kaskımızı takıyoruz. Eğimini tamamlamış her klon askeri gibi hiç sorgu sual dinlemeden hemen ilk görevimize çıkıyor ve üslerimizden gelen emirlere uyarak görevleri tamamlamaya çalışıyoruz.

Duyurulduğu ilk günden itibaren FPS olacağı bilinen Republic Commando da, sürekli olarak bir klon komandosunun kaskının ardından bakacak olma fikri üzerine yoğunlaşıldı. Gerek ekran görüntülerinde gerekse yapılan ön incelemelerde kendimizi gerçekten komando gibi hissettirecek olan bu kask sistemi oyunun ilk göze çarpan yanı. Özellikle demo deneyimi olmayıp oyunu ilk defa oynayanlar baştan bu kaskı yadırgayacaklar ve eğer düşük çözünürlükte oynuyorlarsa ekranda fazla yer kaplamasından dolayı rahatsız olacaklar. Aksiyon dolu bölümler başladığında ise belki de görmezden gelip kendilerini oyunun heyecanına bırakacaklar.

Temelde kaskımızın görevi bize; kendimiz ve takımız hakkında taze bilgiler vermek, aynı zamanda görevlerle ilgili ipuçları ve onların konumlarını bildirmek. Kaskın orta kısmında kendi sağlığımızı, sağ ve sol yönde ise zırhımızın gücünü görüyoruz. Yanımızda bizimle birlikte savaşacak askerler edindikçe onların güçlerini, konumlarını ve o anda ne yaptıklarını küçük ikonlar ile ekranın sol yanında görebiliyoruz. Bunların haricinde eğer ulaşmamız gereken bir nokta varsa tam ekranın ortasında çıkan bir çember ve onun üzerindeki ok işareti ile gitmemiz gereken yöne takip edebiliyoruz. Kısacası pek çok şeyi bir arada barındıran bu kask oyunun sonuna kadar en büyük yardımcımız olacak.

Kahraman değil takım lideri olmak

Republic Commandonun en güzel yanı oyunun hiçbir anında dünyayı kurtaracak süper güçlü bir kahraman olmamamız. Emrimizde tutacağımız 3 adet asker ile tüm görevleri yapmakla görevli basit bir subayız. Dolayısıyla oyunun tamamına yakın bölümünde kahramanlık gösterisi yapıp düşmana balıklama atlayan bir karakteri değil, takım arkadaşlarını iyi koordine ederek en az zararla düşmanı alt etmeyi bilen bir takım liderini canlandırmaktayız. Hal böyle olunca takımızdaki askerleri iyi tanımamız gerekiyor.

Alıştırma bölümü esnasında bir süre tek başımıza ilerledikten sonra teker teker bu üç takım arkadaşımıza rastlıyor ve beraberce ilerlemeye başlıyoruz. Takım arkadaşlarımızın her biri farklı bir konuda uzmanlaşmış durumda. Biri kilitli kapılar açarken, diğeri siper alacağı belirli noktalardan düşmana uzak mesafe atış yapabiliyor. Diğeri ise geçilmez denilen engellere bomba yerleştirerek, onları geçilebilir kılıyor. Yolda rastlayacağımız güçlü silahları kullanmak üzere yollayabileceğimiz askerlerimizi bol bol siper arkasına gizleyerek düşmana karşı hazırlıklı olmamız gerekiyor.

Savaş sisteminde biraz daha detaya inelim. Republic Commando oyununu ekran ekran ilerleyen taktiksel savaş savaş simülasyonu gibi değerlendirebiliriz. Yapmamız gerekenler genelde hep aynı sistem üzerine kurulu oluyor. Sözgelimi oyunun başlarındaki bir görevde amacımız bulunduğumuz kanyonun güvenliğini sağlamak. Önce askerlerimizi gerekli siper noktalarına yerleştiriyoruz. Hatta proton topu, büyük lazer silahı gibi kullanabileceğimiz silahları çevrede bulabilirsek onları kullanmak için de bir kişiyi yollayabiliyoruz. Daha sonra savunma görevine başlıyoruz. Çevreden akın akın düşmanlar geliyor hepsini haklamaya çalışıyoruz. Biz takım lideri olduğumuz için tüm askerlerimizden sorumluyuz. Onların güçlerini ve ne denli saldırı altında olduklarını kontrol etmeli sürekli tetikte olmalıyız. Eğer gücü azalmakta olan birisi varsa hemen onun konumunu korumaya almalı ve askeri en yakın sağlık yenileme makinesine yönlendirmeliyiz. Saldırıyı başarı ile karşılayıp güvenliği sağladıktan sonra tüm askerlerimizin güçlerinin tam olduğundan emin olup, silahlarımızı kuşandıktan sonra bir sonraki alana geçiyoruz.

Savunma bölümlerinin haricinde en çok karşılaşacağımız görev tipi de kilit açma ya da bomba yerleştirme görevleri. Mesela bir üsse sızıp içerideki ana bilgisayarı patlatmamız gerekiyorsa, önce içerideki güvenliği sağlıyoruz. Ardından bir askerimizi bomba yerleştirmek üzere bilgisayarın başına yollarken diğer arkadaşlarımızı onu korumaları için siperlere yolluyoruz ve biz de bilgisayar başındaki askeri koruyoruz. 10 saniye ile 2 dakika arasında değişen bu bomba yerleştirme, bilgisayar hackleme ve kilit kırma gibi görevler esnasında tamamıyla savunmasız olan askerimizi korumalı hiç zarar görememesini sağlamalıyız.

Deyim yerinde ise Republic Commando hep aynı sistematik üzerine kurulmuş; güvenliği sağla, kapıyı aç (patlat), görevini yapmakta olan askeri koru, yeni alana girmeden evvel silahları doldur ve sağlık yenilemesi yap. Sürekli aynı görevi yapıp yolumuza devam ediyoruz. İlerleyen aşamalarda tek başımıza kalmamız gereken bölümler oluyor bu görevler esnasında askerlerimize yaptırdığımız pek çok işi kendimiz yapmak zorunda kalıyoruz ve bu sefer durum tersine dönüyor. Bir kilidi tek başımıza açmamız için yaklaşık 15 saniyelik sakin ortam yaratabilmek için önce güvenliği sağlamamız gerekiyor ki bu oyunda tek başınıza olmak sanıldığı kadar kolay değil. Neyse ki tek başımıza olduğumuz görevler uzun sürmüyor ve kısa sürede takım arkadaşlarımıza kavuşuyoruz.

Silah kullanmak bir sanattır

Republic Commandoda kullanacağımız silah çeşidi çok fazla olmasa da işimizi görecek kadar seçenek sunuyor. Oyuna başladığımızda tipik silahlardan olan assault rifle ile basit düşmanları haklarken, sniper tüfeği, roker atar ve el bombası gibi FPS klasikleri silahların Star Wars versiyonlarını kullanabiliyoruz. Ana silahımız olan assult rifle tıpkı Splinter Cell oyunundaki gibi çok amaçlı. İçindeki bir iki mekanizmayı değiştirerek roket atara veya sniper tüfeğine dönüşüyor. Kullanacağımız el bombaları ise normal patlayıcılardan elektronik sistemleri bozacak manyetik dalga yayan bombalara kadar değişiklik gösteriyor.

Republic Commando yapay zekâ konusunda başarılı diyebiliriz. Karşılaştığımız düşmanlar çevredeki siperleri ve engelleri akılıca kullanarak saklanabiliyor. Zırhı güçlü robotlar ise direkt üstünüze üstünüze geliyor ve takımınızı zor durumda bırakıyor. Havadan saldıran yaratıklar ise bol bol yer değiştirdiğinden kolay hedef olmuyorlar. Düşman birlikleri genelde kalabalık olmanın avantajını iyi kullanıyorlar. Girdiğimiz mekanlarda dizilmiş ve bekleyen askerlerin olduğu bölümler gerçekten zorlayıcı olabiliyor. Bu yüzden oyunun her anında çevrede siper alınacak noktaları çok iyi takip etmeli ve her askerinizi vakit kaybetmeden siperlere göndermelisiniz.

Sistem canavarı grafikler

Yeni nesil ekran kartlarını son transistörüne kadar zorlamaya çalışan Republic Commando, başarılı grafikleri ile dikkat çekiyor. Çevre detayları, arka planda bitmek bilmeyen aksiyonu ile oyuncuya tam bir görsel şölen yaşatıyor. İç mekanlarda zaman zaman doku tekrarı ve aynı birimlerin defalarca gösterilmesi sıkıyor olsa da güzel efektlerle oyun her zaman için göz dolduruyor. Yanımızdaki birimlerin detayları ve düşman robotlarının patlama efektleri çok güzel. Patlayan robotlar ya da birimler çevreye sayısız parçalarını fırlatıyorlar. Aynı zamanda manyetik bomba ile fonksiyonlarını yitiren düşmanlar başarılı animasyonlar eşliğinde yere düşüyorlar.

Oyunun readme dosyasında yazan açıklamasına göre en az Pentium 3 1.0 GHz işlemci, 256 MB RAM ve 64 MBlık ekran kartı istediği yazıyor. Bahsi geçen sistemle ise ancak tüm grafik ayarları kapalı iken ve 640x480 çözünürlükte oynanıyor. Ancak gerçekçi olmak gerekirse bu oyunu sözü geçen sistemle oynamak kesinlikle akıl karı değil. 800x600 çözünürlükte oynarken dahi ekranda her şey kocaman gözüküyor ve çevreyi ayırt etmek zor olurken 640x480 çözünürlükte bence oynanılmaz. Republic Commandoyu adam akıllı oynayıp keyfini sürebilmek için Pentium 4 2.4 işlemci, 1 GB RAM ve 256 MBlık güçlü bir ekran kartı şart. Çünkü oyunun grafiklerini yüksek seviyeye getirmeden görsel objelerin ne denli başarılı olduğunu anlamak imkansız.

Derinlerde neler gizli

Republic Commando içinde pek çok detay barındırıyor ve bunlar kimi zaman oyunu daha fazla oynama isteği yaratıyor. Bu detayların en başında kuşkusuz kaskımız geliyor. GameCube oyuncularının yakından tanıdığı Metroid Prime oyunundaki arabirimi andıran kaskımız sayesinde takımızdaki tüm askerlerin yerini, konumunu ve o anda ne yaptıklarını bilmek önemli bir ayrıntı. Diğer güzel nokta ise; yakın mesafede öldürdüğümüz yaratıkların yaşamsal sıvılarının kaskımıza sıçraması. Bu sıvı görüş alanımızı bir anda sıfıra indiriyor, ama hemen devreye lazer destekli otomatik ekran temizleme sistemi giriyor ve camımızı bir güzel temizliyor.

Klon askeri olmanın en iyi yanlarında biri her zaman hayata geri dönme gibi bir imkânınızın olması. Yanınızda sizinle birlikte savaşırken hayati fonksiyonlarını kaybeden bir asker yerde baygın yatarken ister bizzat siz gidip şok verebiliyor, isterseniz de birini görevlendirerek askeri yeniden hayata döndürebiliyorsunuz. Hatta savaşın sıcak anında yerdeki askeri fark edemezseniz en yakın asker kendi güvenliğini sağladıktan sonra bunu otomatik olarak yapabiliyor. Aynı durum bizim için de geçerli. Oyunun her hangi bir anında fazla yara alıp yere düşer isek; önce ekran bulanıklaşıyor ve hareketsiz bekliyoruz. İstersek bölümü baştan oynamak için son save noktamıza dönebiliriz istersek de hiç tepki vermeyip askerlerden birinin bizi diriltmesini bekleyebiliriz.

Çoklu oyuncudan ne haber?

Republic Commandonun bence asıl teklediği nokta çoklu oyuncu modu. Tamam diğer FPSlerde bulunan tüm oyun modlarını destekliyor (Deathmatch, Team deathmatch, Capture the flag gibi) ancak oyunun kendi gibi daha yaratıcı multiplayer seçenekleri daha iyi olabilirdi. Ana senaryoda fazlasıyla taktiksel beceri gerektiren oyunun çoklu oyuncu modunda da tıpkı Counter-Strike gibi takım oyunları olabilir hatta bir takım liderinin verdiği emirleri uygulayan askerlerin oluşturduğu bir takım oyunu çok farklı olabilirdi. Açıkçası multiplayer modları diğer FPSlerden altta kalmamak için yapılmış ancak oyunun ana senaryosunun uzun süreli olmaması ve pek çok oyuncunun kısa sürede oyunu bitirecek olmasının tek alternatifi başarılı multiplayer modu olmalıydı. Çünkü bu haliyle oyun 1 ay süre ile çok beğenilecek ama herkes bitirdikten sonra unutulup gidecek.

Sonuç olarak bir değerlendirme yaparsak, Republic Commando Star Wars evreni üzerine yapılmış olan oyunlar arasında bence en yaratıcı olanlardan biri. FPS gibi sadece karşına çıkanı öldür mantığı ile ilerleyen oyun tipinin taktiksel öğelerle süslenmesi bambaşka deneyimlere yelken açmamızı sağlıyor. Eğer Star Wars hayranı iseniz bu oyunu almamanız zaten söz konusu değil. FPS türünü seven ve içinde taktiksel öğeler barındırıyor olmasını zevkle karşılayan herkesin mutlaka yaşaması gereken bir deneyim.


Oyun esnasında ["] basın ve aşağıdaki kodlarıdan birini girin:

Ölümsüzlük - God
999 cephane - AllAmmo
Hızlı veya yavaş oyun için # yerine bir rakam girin - Slomo #
Siz hariç herşey donar - PlayersOnly
Herşey uçar ve yürür - Ghost
Tüm patlayıcılar, full cephane, ve hemen hemen tüm ikinci dereceden silâhlar verir - loaded
Uçma yeteneği kazandırır - Fly
Sonraki bölüm - Darman

Aynı serilerdeki Netload, Rapidshare ve FileFactory bağlantıları aynıdır.. Aynı serilerdeki partları karışık indirebilirsiniz.. Örnek : Part1'i rapidshare Seri 1 bağlantısından indirdiyseniz, part2'yi Netload seri 1 veya Filefactory Seri 1 bağlantılarından indirebilirsiniz..©Copyright FullOyun & Since 2003

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Pagerank

pc oyunları

↑ Grab this Headline Animator

General

www.badgamess.blogspot.com

whos.amung.us